Make your own free website on Tripod.com

The Old Watford Chess Club Site (no longer maintained)

Price Cup 2010/11
Home
Individual results 2011-12
League 2011-12
Club Background
Recent and Upcoming Events
Price Cup 2011-12
League Fixture List 2011-12
Club Photo Album
Games
Related Links
Contact Us
Junior Section
Members Page
Archives
2011-12 Archive

Enter subhead content here

Andrew Stone is our 2010-11 Price Cup winner and Club Champion, conceding two draws on his journey. The trophy’s destiny was in doubt until the last few minutes of the final round, when Andrew found a piece sacrifice to defeat David Healey.

Simon Charles wins the Dobson Shield, awarded to the player graded 150 or below with the highest tournament rating, based on games played and ECF grading rules.



entry

grade

AS

ON

MC

MB

BM

DH

SC

CB

JR

CR

WB

RK

NB

byes/

Total

TPR

SoP

other

1

A.Stone

199

x

1

1

1

1

1

 

 

 

 

 

 

6

202

24

2

O.Nelson

183

x

1

1

1

1

 

5

192

23

3

M.Carnochan

159

0

x

1

1

1

4

178

18

4-5

M.Boyce

178

0

x

1

1

 

4

169

18

4-5

B.Morris

170

0

x

1

1

4

165

16

6-10

D.Healey

101

*

0

0

x

1

0

1

1b

3

128

16

6-10

S.Charles

149

*

0

0

x

1

1

 

3

161#

15

6-10

C.Byrne

127

*

0

0

0

x

1

1

1d

3

140

13

6-10

J.Rudge

188

 

0

1

0

x

1

0

1

 

3

146

12

6-10

C.Russell

136

*

 

0

0

0

x

1

1

1b

3

144

10

11-12

W.Broome

146

*

 

0

0

1

x

0

 

2

130

13

11-12

R.Kearns

120

*

 

0

0

0

0

x

1

1b

2

99

  7

13

N.Blinko

122

*

 

 

 

 

0

0

0

 

 

0

1

0

x

1b

2

84

  4

*

players marked * are eligible for the Dobson Shield (u150)

#

the final round game between Simon Charles and Jerry Rudge was agreed drawn without play; for Dobson

and Silver Knight purposes, this result has been disregarded

TPR = Tournament Performance Rating

SoP = Sum of Progressive Scores

Results of Round 7:  Healey 0-1 Stone; Nelson - Morris; Carnochan - Boyce; Charles - Rudge; Kearns 0-1 Byrne; Broome 0-1 Blinko; Russell bye.

 

Results of Round 6:  Boyce - Stone; Nelson 1-0 Charles; Carnochan 1-0 Rudge; Morris 1-0 Broome; Byrne 0-1 Healey; Blinko 0-1 Russell;  Kearns bye.

 

Results of Round 5:  Stone 1-0 Byrne; Carnochan - Nelson; Boyce - Charles; Rudge 1-0 Healey; Russell - Morris; Broome - Kearns; Blinko bye.

 

Results of Round 4:  Nelson 1-0 Boyce; Morris 0-1 Stone; Charles - Carnochan; Healey - Broome; Byrne 1def0 Smith; Rudge 1-0 Russell; Kearns 1-0 Blinko.

 

Results of Round 3:  Stone - Nelson; Boyce - Morris; Smith 0-1 Carnochan; Russell 0-1 Charles; Byrne - Broome; Blinko 0-1 Healey; Kearns 0-1 Rudge.

 

Results of Round 2:  Carnochan 0-1 Stone; Broome 0-1 Nelson; Healey 0-1 Boyce; Morris - Smith; Rudge 0-1 Byrne; Charles 1-0 Blinko; Russell 1-0 Kearns.

 

Results of Round 1:  Stone 1-0 Charles; Broome 1-0 Rudge; Nelson 1-0 Russell; Smith 1def0 Sayers; Boyce 1-0 Byrne; Blinko 0-1 Morris; Carnochan 1-0 Kearns; Healey bye.

 

Enter supporting content here